Dijital takograf nedir?

Dijital takograf nedir?

Dijital takograf karayolu ile yolcu ve eşya taşımacılığı yapan arabalar da kullanılan bir cihazdır. Temel olarak yazıcı içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar için iki yuva ve dijital ekrandan oluşur. Vites kutusuna bağlıdır. Araçtaki takograf cihazı sistemin beynidir. Takograf Hafızasında araç sürücüsünün sürüş zamanlarını ve kat ettiği mesafeleri hafızasında 12 ay boyunca tutabilme özelliğine. Aynı zamanda trafik polisleri tarafından ulaşılmak istendiği zamanda sürücüsünün varsa, Takografa zarar vermeye yönelik girişimleri, Hız sınırının aşılması.Gibi suçları trafik polisi birimlerine bildirir. Dijital takograflar kartlarla çalışır. Araç sürücüleri, şirket(operatörleri), takograf servisleri(takograf kalibrasyon merkezleri) ve denetim görevlilerinin(Trafik polisi gibi ) özel ihtiyaçlarına göre ayrı akıllı kartlara sahiptir. Bu kartlar kullanıcılarına araçtaki takograf cihazındaki bilgilere ulaşmasına ve kullanmasına olanak sağlar.

Dijital takograf kullanmak ne zamandan beri zorunlu hale gelmiştir?

Dijital takograf, AB’de 1 Mayıs 2006’dan beri tüm yeni kayıt olmuş arabalar da zorunludur. Bu tarihten önce kayıt olmuş veya analog takograf takılı arabalar için herhangi bir zorunluluk yoktur. Ülkemizde ise dijital takograf 16 Haziran 2010 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir.

Analog takograf takılı bütün araçlardaki cihazların Dijital takograflarla yer değiştirilmesi zorunlu mudur?

Hayır. Analog takograflı arabaların dijital takograf ile yer değişmesi ile ilgili bir zorunluluk yoktur.16 Haziran 2010 tarihinden sonra 3,5 ton ve daha fazla yük taşıyabilen. Araba sürücüsü dahil olmakla beraber 9 kişi ve üzeri yolcu taşıyan arabalarda takografın takılı olması zorunludur.

Takograf kartı nedir? 

Takograf kartı bir aracı kullanırken takografa takılı olması gereken karta takograf kartı denir.

Takograf kartına başvuru koşulları neler?

Takograf kartına başvuru için SRC1/SRC2/SRC3/SRC4/SRC5 belgesine sahip her araç sürücüsü dijital takograf kartına başvuru yapabilecektir.

Dijital takograf kartını nasıl alacağız?

Dijital takograf kartı almak isteyen kişi ve firmalar başvurularını internet üzerinden http://staum.tobb.org.tr adresinden başvuru ekranı aracılığıyla yapabilecekler. Ön başvurular internet üzerinden yapılacak, ön başvurunun sonrasında sürücüler şahsen TOBB tarafından yetkilendirilmiş yerlere gerekli belgelerle giderek takograf kartı başvuru işlemini tamamlayacaktır. Başvuru yapacak kişiler başvuru  Odalarına  gitmeden ödemeyi gerçekleştirmiş olmalıdırlar. Kart teslimatları başvurunun yapıldığı Odalardan gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte, denetim kartları için başvurular da kartların teslimatı da TOBB ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yapılacak işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.

Kartlar ne kadar süre için geçerlidir?

Araba sürücüsü ve firma kartları beş yıl, denetim kartları iki yıl ve servis kartları bir yıl geçerli olacaktır.

Kartlar için başvuru ücretleri nedir?

Araba sürücüsü kartları 130 TL, firma  ve servis kartları 400 TL’dir. Fiyatlar değişebilir.

Birden fazla sürücü kartı alabilir miyim?

Tek başına sürücü olarak hayır ama şirket, firma ve servisler birden fazla kart alabiliriler.

Araçtaki takograf cihazı düzenli olarak kontrol edilmeli midir?

Evet. Dijital takograflar onaylı takograf servisleri tarafından en azından 2 yılda bir kontrol edilmelidir.


Dijital takograf nedir? ile ilgili görsellerEtiketler: takograf zorunlu, Takograf Üsküdar, takograf kartı başvurusu, zonguldak takograf, takograf bulundurma zorunluluğu, Takograf Maltepe

Kategori: Makale

[√] Doğru Web Tasarım İstanbul x
Doğru Web Tasarımı İstanbul Firması ( Dokusal ) Şafak Saraçoğlu'na aittir.

Doğru Web Tasarımı olarak;

 • Web tasarım çalışmaları
 • Web yazılımı hizmetleri
 • Seo hizmetleri
 • Sosyal medya danışmanlığı
 • Web eğitimleri

İlk başta olmak üzere web üzerine birçok destek sağlamaktayız. Zeytinburnu / İstanbul şehrindeki ofisimiz ile İstanbul'un bütün semtlerine hizmet sağlamaktayız.

Projelerimizde bütünüyle kendi geliştirmekte olduğumuz kaliteli web yazılım sistemlerini kullanmaktayız. Bunların yanında her türlü PHP web yazılım sistemini düzenleyebilir, güncelleyebilir veya üretebiliriz.

Bünyemizde şu web yazılım dillerini ve web tasarım araçlarını aktif olarak kullanmaktayız.

 • HTML / XHTML / HTML5
 • CSS / CSS3
 • JAVASCRIPT / JQUERY / VUE.JS
 • PHP / CODEIGNITER / LARAVEL
 • NODE.JS
 • PHOTOSHOP / ILLUSTRATOR
 • SONY VEGAS PRO
 • WORDPRESS GELİŞTİRME ( TEMA & EKLENTİ )
 • OPENCART GELİŞTİRME ( TEMA & EKLENTİ )

Yukarıda basitçe belirttim ama bir daha belirtmek isteriz ki kaynağında PHP bulunan her çeşit sistemi üretme, güncelleme ve düzenleme yetkinliğine sahibiz. Oluşturduğumuz web yazılımlarında en son teknolojiyi ve geliştirilebilir web yazılım tekniklerini kullanmaktayız.

Hizmet almak, fikir sormak için, hatta sadece tanışma amaçlı bile bizle iletişimde bulunabilirsiniz.

Doğru web tasarımı İstanbul, Zeytinburnu'da yanınızda.