Takograf nedir?

Takograf nedir?

Bu makalemizde sizlere Takograf nedir? ve Takograf ne işe yarar? Bu sorulara cevap vereceğiz. Eğer ki kendinize ya bu Takograf nedir? ne işe yarar? Nereden çıktı bu Takograf? diye soruyorsanız.

Takograf araba sürücülerinin trafik polisleri tarafından  yapılan denetlemelerde aracın hızını, aracını kullanım sürelerini ve aracı kullanmakta olan araç sürücüsünün kimlik bilgileri dahilinde bunun gibi bilgilerin hafızasında tutan ve istenildiği vakit takografın göstergesinden veya takografın ufak yazıcısından rapor olarak veya grafik olarak çıkararak araç sürücüsünü veya trafik denetleme lerinde trafik polislerine ayrıntılı bilgi veren cihaza Takograf denir. Kısaca Takograf nedir? sorusunun cevabı budur

Takograf ne işe yarar?

Kendinize takograf nedir biliyorum peki Bu takograf ne işe yarar diye soruyorsanız. Takograf özellikle uzun yol sürücülerinin kamyon sürücülerinin ve tır sürücülerinin can ve mal güvenliği için önemli olan bir cihazdır.

Takograf cihazı özellikle Nakliye sürücülerinin yasalarca müsaade edilen sürüş sürelerini ve hız limitlerini geçmemesini sağlayarak trafikte insanların can ve mal güvenliğini artmasını sağlayan cihazlara Takograf denir. Takograf sürücülerin faaliyetlerini araç hareket etmeye başladığı andan itibaren an ve an kaydeder. Bunu da şöyle yapar araç harekete geçtiğinde sürücü modu otomatik olarak devreye girer ve sürücünün hız ve kullanım sürelerini otomatik olarak hafızasına kaydetmeye başlar. Takografa Dışarıdan müdahale etmek Kanunen suçtur ve yakalandığında Ceza kesilir. Bu arada da takografın bir diğer adı da takometredir. Kısaca Takograf cihazı araç sürücüsü harekete geçtiği andan itibaren şunları kayıt etmeye başlar;

Aracın katettiği mesafeyi, aracın hızını, aracın sürüş zamanına, diğer çalışma ve hazır bulunma sürelerini, aracın çalışma aralarını ve günlük dinlenme sürelerini, araç sürücüsünün kimlik bilgilerini Takograf kaydeder ve istenildiği zaman araç sürücüsünü dijital ekranından bilgilendirir. Onun içindir ki eğer arabanıza takograf taktırmak zorunlu olmasa bile bizden size en büyük tavsiye arabanıza takograf taktırın. Çünkü yanlış bir hata yapıp birilerinin canına ve malına zarar verdikten sonra kendinizi affedemeyip yıllarca vicdan azabı çekebilirsiniz aracınıza takograf taktırın Ama sonuçta en son kararı siz vereceksiniz.


Takograf nedir? ile ilgili görsellerEtiketler: takograf yönetmelik, takograf okuma, Bahçelievler takograf, vdo takograf fiyatları, takograf yönetmeliği 2017, takograf bulundurması zorunlu araçlar

Kategori: Makale

[√] Doğru Web Tasarım İstanbul x
Doğru Web Tasarımı İstanbul Firması ( Dokusal ) Şafak Saraçoğlu'na aittir.

Doğru Web Tasarımı olarak;

 • Web tasarım çalışmaları
 • Web yazılımı hizmetleri
 • Seo hizmetleri
 • Sosyal medya danışmanlığı
 • Web eğitimleri

İlk başta olmak üzere web üzerine birçok destek sağlamaktayız. Zeytinburnu / İstanbul şehrindeki ofisimiz ile İstanbul'un bütün semtlerine hizmet sağlamaktayız.

Projelerimizde bütünüyle kendi geliştirmekte olduğumuz kaliteli web yazılım sistemlerini kullanmaktayız. Bunların yanında her türlü PHP web yazılım sistemini düzenleyebilir, güncelleyebilir veya üretebiliriz.

Bünyemizde şu web yazılım dillerini ve web tasarım araçlarını aktif olarak kullanmaktayız.

 • HTML / XHTML / HTML5
 • CSS / CSS3
 • JAVASCRIPT / JQUERY / VUE.JS
 • PHP / CODEIGNITER / LARAVEL
 • NODE.JS
 • PHOTOSHOP / ILLUSTRATOR
 • SONY VEGAS PRO
 • WORDPRESS GELİŞTİRME ( TEMA & EKLENTİ )
 • OPENCART GELİŞTİRME ( TEMA & EKLENTİ )

Yukarıda basitçe belirttim ama bir daha belirtmek isteriz ki kaynağında PHP bulunan her çeşit sistemi üretme, güncelleme ve düzenleme yetkinliğine sahibiz. Oluşturduğumuz web yazılımlarında en son teknolojiyi ve geliştirilebilir web yazılım tekniklerini kullanmaktayız.

Hizmet almak, fikir sormak için, hatta sadece tanışma amaçlı bile bizle iletişimde bulunabilirsiniz.

Doğru web tasarımı İstanbul, Zeytinburnu'da yanınızda.